Dünya 1947

23 Mayıs 1947 Hindistan – ikiye bölünüyor

Hindistan’ı Müslüman ve Hindu olarak iki ayrı devlete bölmek için çalışmalar başlatıldı. Hindistan Genel Valisi Lord Louis Mountbatten bu amaçla Londra’da Hindistan Bakanı Earl Listovel ile görüşmelerde bulunduktan sonra Yeni Delhi’ye dönerek Hindistan liderleriyle buluşacak.

Cinnah

Kabine toplantısında, acil tedbirler alınmadığı takdirde İngiliz idaresinin çökeceği dile getirilerek, Hindistan’ın tek bir ülke halinde kalması yolundaki beklentilere son verildiği bildirildi.

Geriye iki yeni devletin hangi biçimde kurulacağına karar vermek kaldı. Hindu Kongre Partisi hala ülkenin tek bir başkentten yönetildiği ortak bir hükümet isterken, Müslüman Birliği, kuzeydoğu ve kuzeybatıda Müslüman bir devlet kurması için ısrar ediyor. Müslüman Birliği’nin Başkanı Cinnah, dün Yeni Delhi’de, birliğin teklif edilen iki Müslüman bölgeyi birbirine bağlamak amacıyla bir koridor talebinde bulunacağını açıkladı.

Cinnah, Pakistan ile Hindistan arasında bir ittifaktan yana olduğunu; ancak, Müslümanların Bengal ve Pencap’ın bölünmesine karşı sonuna kadar savaşacağını bildirdi.

Bu arada ordunun iki yeni devlet arasında paylaştırılması da en önemli problemlerden birini teşkil ediyor. Şu anda, birbirinden bağımsız 54 Hindu, 19 Müslüman, 12 Sih ve 37 Gurka birliğinin oluşturulabileceği belirtiliyor. Bir de hava kuvvetleri ve donanma ile birlikte ağır silah ve teçhizatın paylaştırılması gerekiyor.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp