Dünya 1948Dünya'dan Olaylar

30 Ocak 1948 – Mahatma Gandi öldürüldü

Hindu-Müslüman birliği için yaptığı son açlık grevi yüzünden zayıf düşen Gandi, duaya giderken üzerine üç el ateş edildi.

Hindistan’ın İngiltere’den bağımsızlığını elde etmesi için herkesten çok çaba gösteren Mahatma Gandi, Yeni Delhi’de kendi milletinden biri tarafından öldürüldü.

Hindu-Müslüman birliği için yaptığı son açlık grevi yüzünden zayıf düşen Gandi, torunlarının yardımıyla dua etmek için Birla House’a giderken kalabalığın arasından fırlayan silahlı bir genç, ona üç el ateş etti.

Her zamanki gibi sarisini kuşanmış olan Gandi, aldığı öldürücü yaralarla yere düştü ama ellerini yüzüne doğru kaldırarak Hindu selamı verdi. Yattığı yerde “Ram; Ram” [Tanrım, Tanrım] diye seslenen Gandi 25 dakika sonra can verdi.

Fanatik bir Hindu olan katil Nathuram Godse derhal yakalanıp götürülürken kalabalık öldürün onu, öldürün onu” diye bağırdı.

Hindistan Başbakanı Nehru, radyodan yaptığı açıklamada, “Size nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum. Çok sevdiğimiz liderimiz artık yok” dedikten sonra, şiddete şiddetle karşılık vermemeleri için halkı uyardı.

Gandi’nin hangi sebeple öldürüldüğü henüz bilinmiyor; ancak, olayın, zaten çok kan dökülmüş olan ülkede yeni karışıklıklara sebep olacağından korkuluyor.

Mahatma Gandi

 

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp