Türkiye 1920

28 Mart 1920 – Antepli Şahin

 Şahin BeyBugün Antep’te, kahramanlığın, vatanseverliğinin çarpıcı örneklerinden biri daha görüldü. Kuva-yı Milliye‘nin genç subayı Şahin Bey “Düşman cesedimi çiğnemeden şehre giremez” dedi ve tek başına düşmanın giriş yolunu tutarak ve kanının son damlasına kadar çarpışarak şehit oldu.

Şimdi onun ruhu, Antepliler’in ve bütün milletin, kurtuluş yolunu aydınlatan en parlak meşalelerden biri olmuştur.

Şahin Bey’in asıl adı Mehmet Sait idi. Üsteğmendi. Mondros Ateşkesi’nden sonra İstanbul hükümeti onu Nizip Askerlik Şubesi’ne tayin etmişti. Fakat Kuva-yı Milliye’nin merkez heyeti ona, Antep-Kilis yolunu tutacak millî kuvvetlerin komutanlığını verdi. Komutanlık verdi ama asker ve yeteri kadar cephanesi yoktu, sadece bir miktar çadır gönderildi. Köylerden toplayacağı, silahlı vatandaşları, yöredeki çeteleri toplayacak, cephanelerini de temin edecekti. Antep’i işgal eden Fransızlar kuşatılmıştı ve onları kuşatan az sayıdaki milli kuvvetler, düşmanı teslim almaya veya çekip gitmeleri için zorlamaya çalışıyordu. Fransızların Kilis’e yığdıkları kuvvetlerin yardıma gelmelerini önlemek şart idi. Şahın Bey (Üsteğmen Mehmet Sait) derhal yola çıktı. Her köyden bulabildiği beş on silahlı vatandaşı alarak çetesini kurdu. Onları süratle eğitti. Köy köy dolaşarak köylüleri daha da bilinçlendirdi. Sonunda yöreden mili birlikler doğmaya başladı.

8 Mart 1920 günü, Kilis’ten Antep’e hareket eden iki bölük piyade ve bir akım süvariden oluşan Fransız birliğine otuz-kırk kadar çetesi ile saldırdı ve ağır kayıp verdirerek geri püskürttü. Düşman

18 Mart 1920 günü, Kilis’e gelmeye başladı. Bunun zerine sağ kalan kırk kadar çete elemanı yaralıları alarak çekilmek zorunda kaldı. Şahin Bey, “Düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez” demişti. 

25 Mart’ta Fransızlar üç piyade taburu, topçu ve süvari birlikleriyle 400 arabadan oluşan bir kuvveti harekete geçirdiler.

26 Mart sabahı hücuma kalkan bu kuvvetlerle Şahin Bey’in kuvvetleri altı saat kıyasıya savaştı, eşine az rastlanır kahramanlıklar gösterdi. Fakat düşman sayı ve silah bakımından çok üstündü. Şahin Bey’in kuvvetlerinde ise tüfekten başka bir şey yoktu. Çete ağır kayıp verdi. Top atışları menziline düştü ve geri gelmekte olan büyük bir Fransız birliğini Seve Boğazında çevirdi ve sabahtan akşama kadar süren çok şiddetli bir çarpışmadan sonra onları dağıttı.

28 Mart günü düşmanın şiddetli topçu ateşi karşısında Şahin Bey’in bir avuç askeride eridi ve çekilmek zorunda kaldı. O zaman, Antepliler’in ‘Şahin’ adını verdikleri kahraman Üsteğmen Mehmet Sait, verdiği sözü hatırladı. Atından indi ve Bir elinde tüfek, öbür elinde tabanca olduğu halde şoseye doğru koştu, tek başına koca bir ordunun karşısına çıktı. Mermi ve süngü darbeleriyle delik deşik oluncaya ve kanının son damlasına kadar, yelesi al kanlara bulanmış aslanlar gibi dövüşerek şehit oldu.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp