Dünya 1908

30 Haziran 1908 – Büyük Gök Patlaması

Amiral Rojdestnenski kumandasındaki Rus yardım filosu, Japonya ile Kore arasındaki Tsushima takımadaları yakınında tamamen imha edildi.

Japon donanmasının başkumandanı Amiral Togo, kazandığı kesin zaferden sonra, “Uzak-Doğu’da ki Rus birliklerinin kurtulma ümitleri kalmamıştır, zaten bugüne kadar 200 bin ölü vererek tükenmiş durumdadırlar” demiştir.

Çarın 26 gemiden oluşan yardım filosunun 17 gemisi batırılmış, 5’i esir alınmıştır. Amiral Rojdestnenski de esirler arasındadır ve yaralıdır. Japonların bu deniz savaşındaki kayıpları 3 torpidobottan ibarettir. Çar, yardım filosunun başına gelenleri öğrendikten sonra ‘işte şimdi hiç bir ümidimiz kalmadı’ demiştir.

Bütün cephelerde yenildikten sonra Tsushima deniz savaşını da kaybeden Rusya, Japon barış şartlarını kabul etmek zorunda kalmıştır. A.B.D. başkanı Roosevelt’in aracılığı ile dün (29 Ağustos) Portsmouth’da imzalanan barış antlaşmasına göre Rusya, Mançurya üzerindeki bütün iddialarından vazgeçmiş ve Mançurya yine Çin’e kalmıştır. Kore, Port-Arthur üssü ve Sahalin adasının güney yarısı Japonların eline geçmiştir.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp