Türkiye 1943

03 Aralık 1943 – İnönü, Kahire’de Churchill ve Roosevelt ile görüştü

Kahire’de zirve görüşmesi yapan Roo­sevelt ve Churchill, Türkiye’­nin bir iki ay içinde savaşa gir­mesini istemek için, Cumhur­başkanımız İsmet İnönü’yü bu şehre davet etmişlerdir. İsmet İnönü, Zirve Konfe­ransında Türkiye’nin gıyabın­da alınan kararlar çerçevesin­de yapılacak herhangi bir gö­rüşmeye katılmayacağını bil­dirmiştir.

Bunun üzerine Ro­osevelt, görüşmenin eşit dev­letler arasında serbest şekilde yapılacağına dair teminat ver­miş ve bundan sonra İnönü Kahire Konferansı’na katıl­mıştır.

Churchill, Türkiye’nin 1944 sonbaharında savaşa katılmasını istediklerini bildir­miş, bu gerçekleşmezse müt­tefiklerin Türkiye ile işbirliği umutlarını tamamen yitire­ceklerini söylemiştir. İnönü ise, prensip olarak savaşa gir­meye razı olacağını bildirmiş, ancak iki şartın mutlaka yeri­ne getirilmesinde ısrar etmiş­tir.

Kahire'de zirve görüşmesi yapan Roosevelt ve Churchill, cumhurbaşkanımız İnönü'yü de davet ettiler.
Kahire’de zirve görüşmesi yapan Roosevelt ve Churchill, cumhurbaşkanımız İnönü’yü de davet ettiler.

Bu şartlardan birincisi, “Türkiye’nin yalnızca bir pi­yon olarak kullanılmasını en­gelleyecek bir “ortak aske­ri plan”ın yapılmasıdır. Türkiye bu planı hazırlayan­lar arasında yer alacak ve Türkiye’nin onaylamadığı bir plan uygulanmayacaktır”.

İkinci şart ise, “Türkiye’­nin de içinde bulun­duğu bölgenin siyasî geleceği hakkında ay­rıntılı bilgi verilmesi­dir”. Ayrıca İnönü, yeterli miktarda silah, askerî araç ve gereç yardımının yapılmasın­da da ısrar etmiştir. Toplantı sonunda Roose­velt ve Churchill, bu şartları zorlanarak da olsa kabul etmiş ve bu yönde görüşmelerin devamı için yetkili heyetlere görev verilmesi kararlaştırıl­mıştır.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp