Dünya 1940-1949Dünya 1949Dünya'dan Olaylar

05 Mayıs 1949 – Avrupa Konseyi Kuruldu

 İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’dan sonra Danimarka, İsveç, İtalya, Norveç ve Irlanda da birliğe davet edildi. Bu on devlet Avrupa Konseyi’nin kurucuları olacaktır.

İlk Başkan Henri Spaak
İlk Başkan Henri Spaak

Amerika’nın Marshall planına göre yaptığı yardımla ekonomik kalkınmasını gerçekleştirmeye çalışan Batı Avrupa devletleri, şimdi bağımsızlıklarını korumak için birleşme kararı almış bulunuyorlar. Bu birleşme şimdilik siyasi ve ekonomi alanlarda sıkı bir dayanışma şeklinde olacaktır.

Bu birliğin kurulması için 1948’de beş Avrupa ülkesinde kurulan askerî nitelikli ittifakın üyelerinden başka Danimarka, İsveç, İtalya, Norveç ve İrlanda da davet edilmiştir. 1948 Brüksel Antlaşması’nı imzalayan öteki beş devlet, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg idi. Bu on devlet “Avrupa Konseyi”nin kurucuları olacaklardır.

Avrupa Konseyi’nin bir “Bakanlar Komitesi”, bir de “Danışma Meclisi” bulunacak ve konseyin merkezi Strasbourg şehri olacaktır. Komitenin kararları bu komiteyi oluşturan bakanların oy birliği ile alınacaktır. Yalnız, askerî nitelikteki kararlar için oy birliği aranmayacaktır.

Danışma Meclisi üye devletlerin parlamentosundan seçilmiş delegelerden oluşacaktır ve karar alma yetkisi bulunmayacak, sadece bir danışma kurulu niteliğinde olacaktır.

Belçika Dışişleri Bakanı Paul Henri Spaak, konseyin ilk başkanı seçilmiştir. Spaak bir Churchill hayranıdır ve onun fikirlerinin ateşli savunucusudur. Churchill, “Halen Avrupalılar’ın yarısı hürriyetini yitirmiş, hapishanelerde yaşamaktadır. Biz, huzur ve refahını sağlayabilecek, bunu koruyabilecek güçlü bir Avrupa kurmak zorundayız” demişti. Spaak da aynı şeyleri düşünüyor. Bu sözlerden, Avrupa Konseyi’nin komünist bloka karşı kurulmuş bir “Hürriyetçiler Birliği” olduğu anlaşılmaktadır.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp