30 Mart 1949 – Celâl Bayar: “Laiklik rejimin teminatıdır”

DP Genel Başkanı Celal Bayar, dün Balıkesir’de yaptığı konuşmada, partisinin “laiklik” görüşünü şöyle açıkladı: “Laiklik, vicdan hürriyetine dayanan Cumhuriyet rejiminin teminatı olarak programımızdadır.

“İlkokullara din dersi konması, ezanın Türkçe ya da Arapça okunması ve laiklik anlayışı, günün başlıca tartışma konusu olduğu için, Celal Bayar’ın bu konuda bir açıklama yaparak partisinin görüşünü bildirmesi gerekmişti.

DP Genel Başkanı ve muhalefet lideri Celal Bayar, Balıkesir ve Bursa'da "laiklik" konusunda açıklamalar yaptı ve "Laiklik, parti programımızda vardır" dedi.
DP Genel Başkanı ve muhalefet lideri Celal Bayar, Balıkesir ve Bursa’da “laiklik” konusunda açıklamalar yaptı ve “Laiklik, parti programımızda vardır” dedi.

3/24 Nisan – Muhalefet lideri Celal Bayar, Bursa’da yaptığı bir konuşmada “laiklik” meselesine tekrar temas ederek şunları söyledi: “…Evet biz Müslümanız ve Müslüman olarak kalacağız. Şunu ehemmiyetle ve ısrarla tekrarlamak isterim ki, laiklik prensibi, buna asla engel değildir. Bilakis vicdanlara hükmedilmesine müsaade etmeyen bir prensiptir. Bugün bizi, inandığımız gibi ibadetten alıkoyan hiçbir kimse yoktur ve hiçbir zamanda olmayacaktır. “Laiklik konusunda açıklamalarına devam eden Bayar, Ankara konuşmasında şöyle dedi: “Laiklik programımızda vuzuhla açıklanmıştır. Din hürriyeti, insanlığın mukaddes hürriyetlerindendir…”

 

 

 

 

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp