05 Mayıs 1949 – Berlin Ablukası Kalktı

Amerikan, İngiliz ve Fransız temsilciler Rus ablukasının kalkmasını sağladılar. Görünen o ki, Almanya artık ikiye bölünecek… Berlin de bölünmüş olarak kalacak.

 New York’ta toplanan Amerikan, Rus, İngiliz ve Fransız yetkililer, Berlin ablukasının 12 Mayıs’ta kaldırılmasına karar vermişlerdir. Başka bir deyişle, Amerikan, İngiliz ve Fransız temsilciler, Rusya’nın ablukayı kaldırmasını sağlamışlardır. Ama bundan hangi tarafın kazançlı çıktığını söylemek şimdilik mümkün değil. Yalnız görünen o ki, Almanya ikiye bölünecek, iki Almanya kurulacak fakat Berlin de bölünmüş olarak kalacaktır. Tamamıyla Doğu Almanya’nın içinde bulunmasına rağmen, Batı Berlin Doğu Almanya’ya bağlanmayacaktır.

Amerikan uçakları yiyecek taşıyor

Berlin abluka edildiği için kurulan hava köprüsü Amerikalılar’a epeyce pahalıya mal oldu. Amerika’nın dev nakliye uçakları 26 Haziran 1948’den 4 Mayıs 1949’a kadar bu köprü üzerinde tam 88 milyon kilometre uçuş yaptılar ki bu, Ekvator Üzerinden dünya çevresinin 2.200 katı demektir. Bu süre içinde Batı Berlin’e 1.159.000 ton malzeme ve yiyecek taşıdılar. Bu harekâtın para olarak maliyeti ise 163.498.600 dolardır.

Ayrıca bu hava taşımacılığı sırasında 28 nakliye uçağı düşerek veya başka bir kaza ile tahrip oldu, 28 havacı öldü. Berlin ablukası Doğu-Batı arasında soğuk savaşı arttıran sebeplerden biri olmuş ve özellikle Amerika için sıcak savaşlardaki kadar maddî fedakârlığı gerektirmiştir. Ruslar ablukayı kaldırmaya ancak soğuk savaşın sıcak savaşa sebep olabileceğini anladıkları zaman razı olmuşlardır.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp