Türkiye 1946

05 Nisan 1946 – Dünyanın En büyük Savaş Gemisi Missouri İstanbul’da

Amerikan donanmasının ve dünyanın en büyük savaş gemisi Missouri ve ona refakat eden Providence zırhlısı İstanbul’a geldi. Missouri zırhlısı, Amerika Birleşik Devletleri’nde vefat eden büyük elçimiz Münir Ertegün’ün tabutunu da getirdi. Amerika’da ölen Ertegün’ün cenazesinin en büyük savaş gemisiyle gönderilmesi iyi bir jest idi.

Ayrıca, Rusya’nın Türkiye’den toprak talep ettiği günlere rastlayan bu ziyaret, özel bir anlam taşıyordu. Missouri’nin gelişinden bir gün sonra Cumhurbaşkanı İnönü, Başkan Truman’ın özel temsilcisi Mr. Wendell’i ve gemi kumandanlarını kabul etti ve şöyle dedi: “Filonun İstanbul’a gelişi Türk-Amerikan dostluğunun parlak bir ifadesi oldu”. Wendell de bunu şöyle cevapladı: “Missouri ile Türkiye’ye, memleketlerimiz arasındaki büyük dostluğu sembolize etmek üzere geldik”.

İstanbul halkı Missouri ile gelen Amerikan denizcilerine büyük bir konuk severlik gösterdi, gemileri görmek için rıhtımda uzun sıralar oluşturdu. Missouri’nin şöhreti yalnız en büyük savaş gemisi olmasından değil, Japonya’nın teslim antlaşmasının bu gemide imzalanmış olmasından da ileri geliyor.

Missouri

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp