Dünya 1928

06 Kasım 1928 – Herbert C. Hoover yeni ABD başkanı

Herbert C. Hoover, bugün çok rahat bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı’na seçildi. Demokrat Parti adayı New York valisi Alfred E.Smith’i 87 oya karşı 444 oyla yendi.

Herbert C. Hoover

Smith, Güneyden altısı koyu Demokrat Partili olmak üzere 8 eyalette önde gitmesine rağmen, Hoover’ın 21.4 milyon oyuna karşılık, ancak 15 milyon oyalabildi. Smith, bir Demokrat adayın bugüne kadar aldığı en çok oyu aldı. Hoover, büyük şehirlerde hiçbir Demokrat’ın alamayacağı kadar fazla oy alarak farkı sağladı.

Çok eğlenceli bir seçim kampanyası yürüten ve bir de “New York’un Kaldırımları’ndan” adlı bir şarkı yazdıran Smith, şimdiye kadarki Demokrat adayların içinde en çok seçim masrafı yapan başkan adayı idi. General Motors şirketinin sahibi John J. Raskob tarafından kendisine milyonlarca dolar akıtılmıştı.

Bir zamanlar Californiyalı bir mühendis olan yeni Başkan Hoover, Coolidge yönetimi zamanında Ticaret Bakanlığı yaptı, İlk defa Belçika’ya yardımı organize etti ve savaşta Gıda İşleri’nin başkanı olmasıyla kamuoyunun dikkatini çekmeye başladı.

Muhafazakar bir Cumhuriyetçi olan Hoover, ferdiyetçilikten ve fakirliğin ortadan kaldırılacağından çok söz ediyordu. Seçim kampanyası alışılmamış çirkinliklerle doluydu. Cumhuriyetçiler arasındaki bir söylentiye göre “Smith kazandığı taktirde Papa Amerika’ya gelecekti”.

Hoover’e sözlü saldırılarda bulunduğu için adaylığı ancak bir oy farkla kazanabilen Kansas senatörü Charle S. Curtis, Başkan Yardımcısı oldu.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp