Dünya 1945

14 Ağustos 1945 – İkinci Dünya Savaşı bitti

Bugün, ABD Başkanı Truman ve İngiliz Başbakanı Attlee, Japonya’nın teslim olmayı kabul ettiğini açıklamışlardır. Japonya’nın bir tek şartı var: İmparator Hiro Hito’ya dokunulmaması. Bunun dışında kayıtsız şartsız teslim olmayı kabul ediyor. Savaşı bitirmek isteyen Amerika, İmparatora dokunmama şartını kabul etmiştir.

Amerikan askerleri Iwo-Jima'daki Suribachi Tepesi’ne bayrak dikerken
Amerikan askerleri Iwo-Jima’daki Suribachi Tepesi’ne bayrak dikerken

Fakat Japonya işgal ettiği toprakları ve sömürgelerini bırakacak, bir ada devleti olarak kalacak, demokratik idareye geçecek, savaş endüstrisi imha edilecek, ordusu dağıtılacak ve ağır harp tazminatı ödeyecektir.

Japonya çaresizdi, iki atom bombası yemişti ve Amerikalılar üçüncü atom bombasını Tokyo’ya atacaklarını bildirmişlerdi. Tokyo’nun haritadan silinmesi halinde Japonlar bir daha toparlanamazlardı. Pasifik’te donanmaları mağlup olmuş, Amerikan kuvvetleri anavatanlarının kıyısına gelip dayanmışlardı. ABD denizaltılarının batırdığı Japon ticaret gemilerinin sayısı 1089, savaş gemisi sayısı ise 167 idi. Bu arada Japonlar da 437 Amerikan uçağı düşürmüşlerdi ama, bu, kendi kayıplarıyla kıyaslanamayacak kadar azdı. Üstelik, ikinci atom bombasını yedikleri 9 Ağustos günü Rusya’da durumdan yararlanarak Japonya’ya savaş ilân etmiş ve Mançurya’yı işgale başlamıştı.

İşte bu durumda Japon İmparatoru Hiro Hito, Tokyo Radyosundan savaşta yenildiklerini ilân etti. Müttefik filolar Japon limanlarına girmeye başladılar. Amerika’nın meşhur uçak gemisi Missouri de Tokyo körfezine demir atmıştı. 2 Eylül 1945 günü Japonya’nın teslim antlaşması bu gemide imzalandı. Amerikalılar bütün Japonya’yı işgal ettiler. Böylece, İkinci Dünya Savaşı bitmiş oldu.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp