Dünya 1946

16 Ekim 1946 – Savaş suçlusu Naziler idam edildi

10 savaş suçlusundan ikisi hariç diğerleri hapishanenin spor salonunda idam edildi. İdam edilemeyen iki suçlu, öldüğü zannedilen Martin Bormann ile infaza birkaç saat kala siyanür hapıyla intihar eden Hermann Goering’di…

Geniş salonda üç adet siyah boyalı darağacı bulunuyordu. Bunlardan ikisi dönüşümlü olarak kullanılıyor, üçüncûsü de yedek saklanıyordu.

Bin yıl süreceği iddia edilen Nazi rejiminin Dışişleri Bakanı Joachim von Ribbentrop salona ilk sırada getirildi. Saat 01.11’i gösteriyordu. Kapıdan girerken iki asker kollarından tutmuştu. Elleri arkasından bir deri ile bağlıydı. İdam sehpasının 13 basamağını hiç tereddüt etmeden tırmandı, yüksek sesle adını söyledi ve ip boynuna geçirilirken, “Dünyaya barış diliyorum” dedi. Kapak açıldı ve aşağı sallanır sallanmaz siyah bir perdenin arkasında gözden kayboldu.

İkinci sırada, mahkemeye sadece emirlere uyduğunu söyleyen Mareşal Wilhelm Keital vardı. Son sözleri şöyle oldu: “iki milyondan fazla Alman askeri anavatanları için ölüme gittiler. Şimdi ben de çocuklarımı takip ediyorum; her şey Almanya için”.

Prag kasabı Heydrich’in görevine getirilen Ernst Katlenbrunner, dudaklarını yalıyor ve etrafına bakınıyordu; üstün ırk teorisinin baş temsilcisi Alfred Rosenberg’in söyleyecek bir şeyi yoktu ; işgal edilen Polonya’nın valisi Hans Frank gülümseyerek geldi. Bohemya’nın “Koruyucusu” Wilhelm Frick basamakları çıkarken tökezledi; Julius Streicher, “Heil Hitler!” diye bağırdı ve kapaktan içeri düştükten sonra da inlemesi duyuluyordu; köle işçilerin patronu Fritz Sauçkel, basamaktan topallayarak çıktı; General Alfred Jodl bitkin ve sinirliydi; son olarak, insanlar arasında barış ve anlayış çağrısında bulunan, Hitler’in Avusturya valisi Arthur Seyss-lnquart asıldı. İdamlar arasında cellatlar ve muhafızlara sigara yakma izni veriliyordu.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp