Dünya 1951

14 Ağustos 1951 – Basın kralı Hearst 88 yaşında öldü

William Randolph Hearst, 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde gazetecilik ve yayıncılık alanında büyük bir etkiye sahip olan bir iş adamı ve medya patronuydu.

Hearst, 1863 yılında San Francisco’da doğdu ve babası George Hearst’un madencilik, çiftçilik ve siyasette başarı kazanmasından sonra büyük bir servetin varisi oldu. Hearst, 1887 yılında babasının sahibi olduğu San Francisco Examiner gazetesini yönetmeye başladı ve gazeteyi popüler ve karlı bir yayın haline getirdi. Hearst, daha sonra New York Journal, Boston American, Chicago Examiner ve Los Angeles Examiner gibi diğer şehirlerde de gazete satın aldı ve ülke çapında bir medya imparatorluğu kurdu.

Hearst, gazetelerinde cinayet, seks ve skandal haberlerine ağırlık vererek sansasyonel ve provokatif bir tarz benimsedi ve “sarı gazetecilik” olarak bilinen akımın öncüsü oldu. Hearst, gazetelerini siyasi etki için de kullandı ve İspanyol-Amerikan Savaşı’nın çıkmasında rol oynadı.

Hearst, aynı zamanda bir siyasetçiydi ve 1902-1904 yılları arasında New York’tan Demokrat Parti’nin Temsilciler Meclisi üyesi olarak görev yaptı. 1904 yılında başkanlığa aday oldu ancak seçimi kaybetti. 1905 yılında New York valiliğine aday oldu ancak yine başarısız oldu. Hearst, hayatının sonraki dönemlerinde de siyasete ilgi duymaya devam etti ve 1924 yılında başkan yardımcılığına aday oldu ancak Demokrat Parti’nin adaylığını alamadı. Hearst, ayrıca sinema, radyo, dergi ve kitap yayıncılığı gibi diğer medya alanlarında da faaliyet gösterdi ve Hollywood’da büyük bir malikane inşa etti. Hearst, 88 yaşında öldü ve medya endüstrisindeki mirası bugün bile tartışılmaya devam ediyor.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp