Türkiye 1950

14 Kasım 1950 – Orhan Veli Kanık vefat etti

Türk şiirine yenilik getiren ve çığır açan şair henüz 36 yaşındaydı.

Çağımız Türk şiirine yenilik getiren ve çığır açan şair Orhan Veli Kanık, henüz 36 yaşında iken vefat etti.

Orhan Veli, lise arkadaşlarıyla çıkardığı ‘Garip’ adlı kitapta “Ölçü ve uyak şiiri yozlaştırıyor… Şiir insanın beş duyusunu değil kafasına hitap eden bir söz sanatıdır… Birtakım kalıpların kırılması, şairaneliğe sırt çevrilmesi gerekir. Bu da yeni yollar, yeni araçlarla gerçekleşecektir…” diyordu. ‘Garip’ yeni yolları, yeni örnekleri getirdi.

Orhan Veli daha sonra ‘Yaprak’ adlı bir dergi çıkararak yenilik arayışına devam etti. Eleştirmenlerin onun için verdikleri ortak hüküm şudur: “Şiiri seçkin sınıflara özgü olmaktan çıkarıp halka  indirdi ve demokratikleştirdi”.

Orhan Veli, 10 Kasım’da bir haftalığına geldiği Ankara’da belediyenin kazdığı bir çukura düştü ve başından hafifçe yaralandı. İki gün sonra İstanbul’a döndü. 14 Kasım günü bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalık geçiren şair hastaneye kaldırıldı. Beyinde damar çatlaması yüzünden başlayan rahatsızlığın sebebi doktor tarafından anlaşılamadı ve Kanık’a alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedavi uygulandı ancak beyin kanaması geçirdiği sonradan anlaşıldı. Aynı akşam sekizde komaya giren şair komadan çıkamayarak Cerrahpaşa Hastanesi’nde hayata veda etti.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp