Ağustos 1944 – Paris’in Kurtuluşu

14 Ha­ziran 1940’tan beri Alman iş­galinde bulunan Paris, artık hürdür ve yine Hür Fransa’­nın başkentidir.

Almanların bütün cephe­lerde gerilemeye başlaması, Fransız direnişçilerinin Paris’i geri almak için yoğun çaba içinde bulunmaları, Paris’te bir ayaklanmanın olacağını belli ediyordu. Şehrin kurtuluşu ile sonuçlanan olaylar şöyle gelişti:

19 AĞUSTOS – Bir ay­dan beri Hür Fransa geçici hükümeti, şehrin kurtuluşun­da bulunmak ve sorumluluk almak için yetkili kişileri Pa­ris’e göndermekteydi. Öte yandan, direniş konseyi de bir ‘Aksiyon Komitesi ‘ oluşturmuştu. 16 Ağustos’ta Paris Emniyet görevlileri ve demiryollarında çalışanlar greve gittiler. 19 Ağustos günü erken saatlerde ayaklan­ma başladı. Direnişçiler Em­niyet binasını, Adalet Sarayını ve bakanlıktan işgal ettiler. Geçici hükümet temsilcileri bu binalara yerleşti.

23 AĞUSTOS – Gene­ral De Gaulle’ün ısrarı ile Müt­tefik Orduları Başkumandanı General Eisenhower, 2. Zırhlı Tümen’e Paris üzerine yürü­me emri verdi.

24 AĞUSTOS – 2. Zırhlı Tümen’e bağlı bir tank birliği ak­şam üzeri Belediye Sarayı’nı ele geçirdi.

25 AĞUSTOS – Gene­ral Leclerc kumandasındaki 2. Zırhlı Tümen Paris’e girdi ve Alman direnişçileriyle savaş­maya başladı. İşgal kuvvetle­ri kumandanı Von Choltitz genel karargâhında sıkıştırıldı ve tutuklanarak Mont-Parnasse garına götürüldü. Choltitz burada, Paris’teki Al­man garnizonunun teslimi belgesini imzaladı. General De Gaulle aynı ak­şam Paris’e geldi ve dosdoğ­ru Savunma Bakanlığı’na geçti. Geçici hükümeti bura­ya yerleştirdi. Bundan sonra, sokaklara dökülen Parisliler, tarifsiz bir coşku ile kurtuluşu kutladılar.

26 AĞUSTOS – Gene­ral De Gaulle, Meçhul Asker Anıtı’nı ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu ve sonra Nötre Dame Katedrali’ne gi­derek dua etti.

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp