Dünya 1937

29 Kasım 1937 – Hitler: “Çocuklarınız doğar doğmaz bize aittir” diyor

Alman anne-babalar Nazizm’i yeteri kadar işleyemezlerse çocukları ellerinden alınacak. Hit­ler, hiç kimsenin kendi kafa­sına göre çocuk yetiştiremeye-ceğini belirterek, “Çocukla­rınız doğar doğmaz bi­ze aittir ” şeklinde konuş­tu. Hitler, her çocuğun sa­dece Nazi değerlerini öğrene­rek büyüyeceğini söyledi.

Çocuklarına Nazi ideolojisi­ni öğretmeyi reddeden Hristiyan bir pasifist aile mahke­meye çıkarıldı. Hâkim, “Irk ve milliyet esaslarına dayanan kanun, anne ve babaların çocukla­rını ülkenin ve devle­tin onlardan beklediği şekilde eğitmelerini öngörüyor” dedi. Hâkim, Hristiyan ailenin çocuklarını “devlet düşmanı olarak yetiştir­diklerine karar vererek, devle­tin vesayeti altına alınmalarını emretti.

Hitler, iktidarının ilk yıllarında kiliseyle sürtüşmekten kaçındı ve Temmuz 1933’te Vatikan’la, Katolik Gençlik Derneği’nin faaliyetlerini ga­rantiye alan bir antlaşma imza­ladı. Üç yıl sonra bu derneği kapatarak bütün Alman genç­liğinin, “Fizik, akıl ve ahlâk bakımından Nasyonal Sosyalist ru­huna göre” yetişmeleri ge­rektiğini emretti.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp