Dünya 1937

1937 – Hitler’in modern resim düşmanlığı

Münih’te “Haas der Kunst” adlı yeni bir sanat galerisi açan Hitler, modern resime topyekün bir saldırı başlattı. Galerinin açılışında 30 bin kişiye hitaben bir ko­nuşma yapan Hitler. Al­man sanatının Nazilerden ön­ce Yahudiler tarafından batırıldığını öne sürdü.

Hitler, “Fütürizm, Ekspresyonizm, Rea­lizm, Kübizm ve Dadaizm adlı akımlar orta­ya çıktı. Çılgınlık da­ha ne kadar öteye gi­decek? Gökyüzünü ye­şil, denizi mor göste­ren resimler yapıldı. Yalnızca gözü bozuk insanlara hitap edebi­lecek resimler yapıldı” diye konuştu.

Bir zamanlar sokak manza­rası tabloları yapan bir ressam olan Hitler, nesneleri olduklarından farklı gören bu in­sanların ancak akıl hastası ola­bileceklerini belirtti.

picasso guernica1937
Picasso’nun, Hitler’in Bask başşehri Guernica’yı bombalamasını
temsil eden ünlü tablosu

Hitler’in bu görüşlerini ispat etmek için ertesi gün ga­leri de “Dejenere Sanat” adı altında bir sergi açılarak, Führer’in eleştirdiği türden eserler sergilendi. Bu arada İspanya’da sanat, Picasso’nun “Guernica” tablosuyla faşizme cevabını veriyordu. Picasso’nun, Almanlar’ın Bask bölgesi baş­kenti Guernica’yı bombalamalarından bir iki hafta son­ra olayın sebep olduğu şiddet ve korkuyla anlatmak için yaptığı tablo Paris’teki bir ser­gide büyük sansasyon yarattı.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp