Dünya 1950

15 Şubat 1950 – Rusya ve Çin birleşik bir cephe oluşturdular

• 3 ay süren görüşmeler sonunda Stalin ve Mao savunma anlaşması dahil resmî bir ittifak kurduklarını açıkladılar.

İki büyük komünist devlet Rusya ve Çin, dünyaya karşı birleşik bir cephe oluşturduklarını açıkladılar. Joseph Stalin ve Mao Zedung, üç ay süren görüşmelerden sonra, karşılıklı savunma anlaşması dahil olmak üzere resmî bir ittifak kurduklarını bildirdiler.

Stalin, Kızıl Ordu tarafından Mançurya’da ele geçirilen savaş ganimetlerini geri vermeyi ve Mançurya demiryolunu 1952’ye kadar devretmeyi kabul etti. Stalin ayrıca, Çin’e 300 milyon dolarlık cömertçe bir ekonomik yardım yapacağına da söz verdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin geçen Ekim ayında kurulmasından sonra Stalin Moskova’ya davet etmekte gecikmediği Mao’yu büyük bir dostluk ve saygı ile karşıladı. İki lider arasındaki görüşmeler Aralık ayında başladı. Görüşmeler o kadar uzun sürdü ki Mao’nun esir alındığı yolunda söylentiler çıktı.

Böylece, soğuk savaşın tam zirvesindeyken Stalin kendine birden bire büyük bir müttefik buldu. Çin’in şimdi Sovyetlerin Asya ile olan geniş sınırlarını koruma rolünü üstlenerek Stalin’e sadece Avrupa’daki savunma ile ilgilenmeyi bıraktığı anlaşılıyor.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp