Dünya 1950

10 Ocak 1950 – Çin konusu Güvenlik Konseyi’ni karıştırdı

• Sovyet delegesi Jacob Malik, Milliyetçi T.F. Tsiang’ın Çin’i temsil edemeyeceğini söyleyerek toplantıyı terk etti. Güvenlik Konseyi, Tsiang’ın çıkarılmasını reddetti.
• ABD iç savaşın devam ettiğini öne sürerek İngiltere’nin komünist rejimi tanımasına tepki gösterdi. Hindistan, Pakistan ve Seylan da Mao’yu tanıdılar.

Çin konusundaki anlaşmazlık Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni karıştırdı. Sovyet delegesi Jacob Malik, Milliyetçi Dr. T.F. Toiang’ın Çin’i temsil edemeyeceğini söyleyerek toplantıyı terk etti. Ancak, Telang’ı toplantıdan çıkarmak için yapılan oylama reddedildi.

Çin’deki Komünist hükûmeti tanıdığını 6 Ocak’ta açıklayan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, buna rağmen kendi delegelerine Güvenlik Konseyi’nde Tsiang için oy kullanmasını bildirdi.

ABD, iç savaşın devam ettiğini söyleyerek, İngilizlerin Komünist rejimi tanımasına tepki gösterdi. İngilizler ise Çin halkının Mao’yu desteklediğini söyleyerek buna cevap verdiler. İngiliz Milletler Birliği üyesi Hindistan, Pakistan ve Seylan da Mao’yu tanıdılar.

 

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp