16 Ekim 1917 – Mata Hari idam edildi

Asıl adı ‘Marguereta Gertruida Zeile’ olan, ama Mata Hari lakabıyla tanınan kadın casus, dün Paris’te idam edilmiştir.

Mata HariMata Hari, 13 Şubat 1917 günü yakalanmış, harp divanında yargılanarak 24 Temmuz 1917 günü Almanya lehine casusluk yaptığı kesin delillerle belirlendiği için idama mahkum olmuştu.

Çok güzel ve yetenekli bir dansöz olan Mata Hari, en çok Paris’te olmak üzere, Avrupa’nın birçok başkentinde uzun süre kalarak sahneye çıkmış, milyonların hayranlığını kazanmıştı.

Savaş ilan edildiği günlerde Berlin’de bulunan ünlü artist, siyasi, askerî ve sivil haber alma örgütlerinin en üst düzeydeki yetkilileriyle buluşuyordu. Alman gizli haber alma örgütünün dosyalarında birinci sınıf bir ajan olduğu, en yararlı bilgileri verdiği kayıtlıdır. Hizmetlerinin karşılığı olarak birkaç defa çok büyük miktarlarda para aldığı da anlaşılmıştır. Her başkentte en üst düzeydeki yetkililerle görüştüğü, onlarla düşüp kalktığı için, ‘hayati’ sayılacak gizli haberleri maharetle sızdırıyordu. Son derece zeki bir kadındı. Edindiği bilgileri yazılı olarak değil, Fransa dışına çıkarak, Alman ajanlara ağızdan veriyordu. Buna rağmen Fransız karşı casusluk örgütü onun hakkında itiraz götürmez maddi delilleri toplamış ve yargılanması sırasında Mata Hari suçlarını itiraf etmek zorunda kalmıştı.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 2 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp