27 Şubat 1948 – Çekoslovakya’da komünistler iktidarı ele geçirdiler

Devlet Başkanı Beneş bu akşam yapacağı radyo konuşmasını iptal etti. Devlet Başkanı’nın Komünistler’in hâkimiyeti altına girdiğinden korkuluyor..

Edvard BENES
Edvard BENES

Çekoslovakya’da komünistler iktidarı ele geçirdiler. Komünist Başbakan Klement Gottwald, Devlet Başkanı Benes’in 12 merkez ve sağ kanat bakanlarının istifasını kabul ettiğini açıkladı.

Gottwald yeni Bakanlar Kurulu listesinin Devlet Başkanı Beneş tarafından kabul edildiğini söyledi. Yeni hükümette komünistler ve müttefikleri sosyal demokratlar hemen hemen bütün önemli bakanlıkları aldılar.

Beneş’in bu gelişmeler hakkındaki görüşlerini kimse bilmiyor; bu akşam yapacağı radyo konuşmasınıda iptal etti. İkinci defa böyle bir ertelemeye başvuran Devlet Başkanı’nın komünistlerin hakimiyeti altına girdiğinden korkuluyor.

Komünistler ve sendikacılar yeni hükümeti destekleyen büyük kitle gösterileri yaptılar. Buna karşılık bir gösteri de cumhuriyetin eski günlerini, hür sistemi savunan öğrenciler tarafından düzenlendi. Öğrenciler başkanlık sarayına girmek istedilerse de polis tarafından geri çevrildiler. Sendikaların düzeni sağlamakla görevli olan işçi milisleri de kollarında bantlar ve silahlarıyla polise yardımcı oldular.

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Follow by Email
YouTube
WhatsApp