20 Temmuz 1936 – Montrö (Montreux) Boğazlar Sözleşmesi imzalandı

İsviçre’­nin Montreux şehrinde topla­nan Boğazlar Konferansı bu­gün sona ermiş ve yeni ant­laşma imzalanmıştır.

montro bogazlar sozlesmesiTürkiye, Lozan Barış Kon­feransına katılan devletlere bi­rer nota göndererek Boğazlar Konferansının toplanmasını istemişti. Bilindiği gibi Lozan Antlaşması’na göre Türkiye Boğazlarda asker bulunduramıyor, geçiş üzerinde denetim yapamıyordu.

Bugün imzala­nan Montreux Antlaşmasında (Sözleşmesinde), Boğazlar üzerindeki Türk egemenliği kayıtsız şartsız kabul edilmiştir.

Montreux Sözleşmesi’nin ana maddeleri şunlardır:

1. Lozan Antlaşması ile ku­rulmuş olan Boğazlar Komis­yonu kaldırılmış, bu komisyonun görevleri Türk Devleti’ne geçmiştir.

2. Lozan Antlaşması ile Boğazlar’ın iki yanında askersiz duruma getirilmiş olan yerler­de Türkiye’nin asker bulun­durması, tahkimat yapması kabul edilmiştir.

3. Yabancı ticaret gemileri­nin her iki yönde Boğazlar’dan geçişi serbesttir. Buna karşılık yabancı savaş gemilerinin ge­çişleri sınırlandırılmıştır. Kara­deniz’de aynı anda bulunabile­cek ve bu denizde kıyısı olma­yan devletlerin savaş gemile­ri zaman ve ağırlık bakımın­dan sınırlandırmıştır. Ayrıca Türkiye savaşa girer veya bir savaş tehlikesiyle karşılaşırsa, Boğazlar’ı istediği gibi açıp kapayabilecektir.

Montro

Montreux Antlaşması bu sabah imzalanmış ve bu ak­şam Türk ordusu Bo­ğazlar bölgesine gir­miştir . Bu antlaşma ile Türkiye büyük bir siyasî zafer kazan­mış bulunmaktadır. Boğazlar­da asker bulundurulması ile Doğu Akdeniz’deki durumu­muz da güçlenmiş milletlerarası dengede önemimiz bir kat artmıştır.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp