Dünya 1940

10 Mayıs 1940 – Churchill, İngiltere Başbakanı oldu

İngiltere Başbakanı Neville Chamber­lain, askerî başarısızlıkları üze­rine istifa etti ve yerine Winston Churchill ge­tirildi.

Churchill

Churchill , Başbakan olarak Parlamento’da yaptığı ilk konuşmada savaşı kesin zaferle sonuçlandırmakta ka­rarlı olduğunu bildirdi. 

Chamberlain, Almanlar’ı Norveç ve Danimarka’­dan püskürtmek için, İngiliz ve Fransız birliklerinin yaptığı harekâtın başarısız olmasın­dan sonra başlayan siyasî ma­nevralarla istifaya zorlandı.

İki gün önce Chamberlain, İngilizler’in Norveç ye­nilgisi ile ilgili tartışmalar sürer­ken Parlamento’dan güven oyu istemişti. Güven oyu mü­zakereleri sırasında muhafaza­kâr milletvekili Leo Amery, neredeyse başbakanın yüzü­ne tükürür gibi konuşmuştu: “Git, diyorum. Git ve senden kurtulalım. Al­lah aşkına git.”

Yapılan güven oylamasın­da 281 lehte, 200 aleyhte oy çıktı. Ancak, 41 muhafazakâr Chamberlain‘in aleyhin­de oy kullanmış, 60’ı da çekimser kalmıştı. Muhafazakâr Parti’deki bu isyana kesim, İş­çi Partisi ve Liberaller de da­hil edilmediği takdirde hükü­metle işbirliğini reddettiler. İş­çi Partisi ise bu teklifi ancak Chamberlain istifa ederse kabul edeceklerini bildirdi. Dı­şişleri Bakanı Lord Halifax‘ı da kabul etmeyen İşçi Partisi, Churchill‘in başbakan ol­masını istedi.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp