Türkiye 1915

18 Mart 1915 – Çanakkale’de Büyük Bir Destan

 Dünyanın en güçlü donanmalarına karşı yokluk içinde kazanılmış inanılmaz zafer. İşte o gün Çanakkale…

Dünyanın en güçlü donanması bu defa kesin sonuç almak için saat 10.00’den itibaren olanca gücüyle saldırdı. Müttefik gemileri iki sıra halinde boğaza girdiler. Birinci sırada büyük çaplı toplarla donatılmış çağın en modern, en güçlü altı zırhlısı var: Queen Elizabeth, Lord Nelson, Triumph, Prince George, İnflexible ve Agamemnon. Bunlar Türk tabyalarını uzak mesafelerden bombalamaya devam ederken, Suffren, Bouvet, Gaulois ve Saint-Louis adlı Fransız zırhlıları birinci hattı geçerek kıyıdaki tabyalara yakın mesafeden atışa başladılar.

Şimdi, gemilerden atılan gülleler, Türk tabyalarında duman ve alevlerin yükselmesine sebep olurken, Türk topçusunun mermileri de denizde hortumlar meydana getiriyor, sanki deniz aşağıdan yukarıya hortum hortum boşalıyordu.

Savunma mevzilerimiz ağır hasar görmekteydi. Toplarımızın bir kısmı parçalanmıştı. Bu sırada İngiliz amiralinin Türk savunmasının kırıldığına kanaat getirerek ileri sürdüğü Fransız zırhlıları boğazın en dar yerine gelince, birden, Hamidiye ve Mecidiye istihkamları ile Baykuş ve Dardanos tabyalarımızın makas ateşine düştüler. Şimdi Bouvet zırhlısı şiddetle dövülüyordu. Inflexible zırhlısı ise ağır bir yara almıştı. Diğer gemiler de çokça isabet almışlardı. Amiral De Robeck, fazla hasara uğrayan Fransız filosunun yerine ikinci İngiliz filosunu ateş hattına sürdü. Öndeki Fransız filosu geriye çekilirken Bouvet zırhlısı bir mayına çarparak battı. Gaulois ise ağır hasara uğradı. Öte yandan Türk topçuları Erenköy önlerinde bir düşman torpidobotunu, az sonra bir mayın gemisini denize gömdüler.

Fransız zırhlısı Bouvet‘deki 600 kişiden ancak 25’i kurtulabildi. Çekilen Fransız filosunun yerine gelen İngiliz filosu da neye uğradığını şaşırdı. Önce bir torpidobotları battı. lnflexible zırhlısı aldığı isabetlerle ve çarptığı bir mayınla ağır hasara uğrayıp saf dışı kaldı ve çekildiği İmroz Adasında karaya oturdu. Bunlardan sonra İrresistible ve Ocean adlı zırhlılar da mayına çarptılar ve sonra top atışlarıyla batırıldılar.

İngilizler mayınları tarayıp imha ettikten sonra ve büyük hücumdan bir gün önce, gece karanlığında Nusret adlı mayın gemimiz suları tekrar mayınlamış, düşman bu faaliyeti görememişti.

18 Mart günü akşam olurken, Türk topçusunun mahareti, Mehmetçiğin kahramanlığı sayesinde, düşman donanması denize çakılıp kalmış, ağır bir yenilgiye uğrayarak batmayan gemilerini güçlükle çekebilmişti.

Müttefik donanması Çanakkale Savaşı‘na 21 zırhlı, 22 kruvazör, sayısız muhrip ve mayın tarama gemisiyle katılmıştır.

18 Mart günü bizim kaybımız azdır. Çimenlik tabyasında bir cephanelik yanmış, Anadolu tabyasında 24’lük bir topumuz tahrip edilmiş, 3 subay ve 22 er şehit düşmüş, 2 subay ve 59 er de yaralanmıştır. Buna karşılık aynı gün düşman donanmasının üç büyük zırhlısı batmış, 3 büyük zırhlısı da ağır hasar görerek saf dışı kalmıştır. Binlerce düşman askeri de vurularak veya boğularak ölmüştür.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp