Dünya 1918

08 Ağustos 1918 – Alman ordusunun kara günü

“Bugün Alman ordusu için kara bir gün oldu…” Bunu söyleyen bizzat Alman ordularının başkumandanı Lüdendorff’tur.

İngiliz, Amerikan, Kanadalı, Avustralyalı ve Fransız birliklerinden oluşan 20 tümen, Amiens yakınlarında hücuma geçerek Alman ordusuna en büyük ve savaşın sonunu belirleyen darbeyi indirmişlerdir.

Müttefikler ordusuna 400 tank öncülük etti. Uçaklar alçak uçuş yaparak Alman piyadesi üzerine kurşun yağdırdı. Ağır toplarla ve uçaktan atılan bombalarla Alman hatları altüst edildi. Demiryolu kavşakları da bombalandı ve ikmal yolları kapatıldı. Almanlar bahar hücumundan önceki konumlarına çekilmek zorunda kaldılar. Fakat bu çekilme düzenli bir şekilde olmadı. Pekçok ölü, 30 bin esir ve bütün ağırlıklarını bırakarak çekildiler. Geri hatlara nakledilen Alman esirleri “savaştan bıktıklarını, zaferden ümit kestiklerini ve teslim olmayı tercih ettiklerini” söylüyorlar.

Alman bozgunu Fransız cephesinde de devam ediyor. Fransızlar, 6 haftadır Almanlar’ın elinde bulunan Somme
yakınındaki mevzileri ellerine geçirdiler.

Amerika’nın ölçüsüz desteğini kazanan Müttefiklere karşı zaferden ümit kesen Almanya’nın artık teslim olmaktan başka yapacağı bir şey yok. Bunu, henüz kendi sınırlarının dışında iken, kendi şehirleri tamamen harap olmadan yapması akıllı bir davranış olacaktır.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp