25 Haziran 1950 – Kuzey Kore Güneye saldırdı

Kara ve hava birlikleri ile hiçbir uyarı yapmadan savaşı başlatan Kuzey Kore birkaç saat içinde iki ülke arasında sınır kabul edilen 38. paraleli geçerek, İmjin nehrinin kuzeyini işgal etti

Komünist Kuzey Kore bu sabah ülkenin bağımsız Güney kesimine girerek işgal etti. Harekât hiçbir uyarı yapılmadan başlatıldı.

Kara ve hava birlikleri ile saldırıya geçen Kuzey Kore ordusu birkaç saat içinde iki ülke arasında sınır kabul edilen 38. paraleli geçerek, Imjin nehrinin kuzeyindeki bütün toprakları işgal etti. Rus yapısı tankların başkentten sadece 20 kilometre uzakta oldukları bildiriliyor.

Güney Kore, acele harekete geçirdiği ordusunu cepheye trenler, kamyonlar, otobüsler ve özel arabalarla gönderiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi New York’da acil olarak toplanırken, Kuzey Kore saldırısının Batılı Müttefikler ile Komünist Blok’u karşı karşıya getirmesi bekleniyor.

Milliyetçi Çin’in temsil edilmesi yüzünden boykota devam eden Sovyetler Birliği’nin katılmadığı toplantıda Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore saldırısını kınayarak 38. paralele geri çekilmesi çağrısında bulundu.

ABD, Güney Kore’ye elinden gelen yardımı yapacağını açıklayarak ilk parti silâh ve mühimmatı Japonya’daki üslerinden yola çıkardı.

Kore, Amerikan ve Rus askerleri tarafından 1945’te işgal edilmişti. 1947’de Rusya, Birleşmiş Milletler Komisyonu’nun kabul etmedi ve bir Komünist Halk Cumhuriyeti kurdu. Amerikan bölgesinde
ise seçimler yapılarak Kore Cumhuriyeti kuruldu.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp