Dünya 1950

14 Haziran 1950 – Anna Frank: Kapana kısılmış küçük bir kızın hatıra defteri!

Calmann-Levy’nin “Hatıra Defteri”ni yayınladığı Anna Frank on üç yaşında küçük bir kız… 1942 yılından 1944 yılına kadar tuttuğu günlük küçük kızın sırdaşı oldu.
Frank ailesi, Yahudilere karşı Nazi zulmü başladığında Hollanda’ya göçmüştü.

Önsözü Daniel Rops tarafından yazılan, Calmann-Lévy’nin “Hatıra Defteri'”‘ni yayınladığı Anna Frank kimdir?

On üç yaşında küçük bir kız. Almanya’da ticaretle uğraşan kızın ailesi Yahudilere karşı Nazi zulmü başladığında Hollanda’ya göçtü.

1942 yılında SS’lerden Frank ailesine bir celp geldi. Buna cevap vermediler ve saklandılar.

Bunun üzerine küçük Anna Frank, muntazam olarak bir günlük tutmağa karar verdi. 1942 yılının Haziran’ın dan 1944 yılının Ağustos’una kadar bu günlük, onun sırdaşı oldu. Tuttuğu notlar son derece taze, insanı şaşırtacak kadar doğru ve saf. Anna yetişkinleri anlatırken, açık, doğru, akla yatkın yorumlarda bulunuyor. Temerküz kamplarında bulunan Yahudilerden bahsederken de: “Onların katledileceklerini biliyoruz. İngiliz radyosu gaz odalarından bahsediyor. Ben bunları duyunca hasta oluyorum. Ama bu belki de çabuk ölmenin bir yoludur.”

Olaylar küçük kızı çok sarsmıştı. Aşağıdaki satırları yazan çocuğun heyecanını yenebilmesi mümkün mü?

Anne Frank'ın defterinden“Akşam yattıktan sonra kendimi bir hapishanede görüyorum, tek başıma yapayalnız, ailemden aynı. Bazen yolda yürüdüğümü hayal ediyorum, bazen sığınağımızın alev alev yandığını ya da bizi, hepimizi almaya geldiklerini, geceleyin! Ben bunları sadece görmüyorum, hayal etmiyorum, sanki bütün vücudumla yaşıyorum, içimde sanki bunlar her an başımıza gelebilirmiş gibi bir duygu var!… Hiçbir şekilde, bizim tekrar eskiden olduğu gibi normal hayata dönebileceğimizi düşünmüyorum, bunu hayal bile edemiyorum. Savaş sonrasından söz etmem gerektiğinde de, bu benim için İspanya’da küçük bir şatoya sahip olmak gibi ulaşılamayacak bir şey, ben böyle bir şeyin hiçbir zaman gerçekleşemeyeceğine inanıyorum. Eskiden yaşadığımız evimizi, arkadaşlarımı, okulda birbirimize yaptığımız şakaları, sanki benim değil de, başka birinin yaşadığı olaylar gibi hatırlıyorum…”

Anna Frank başka bir kitap yazamayacak.

4 Ağustos 1944 tarihinde ailesi ve onlarla birlikte gizlenenlerle, sığındıkları yerde yakalandılar. Anna, 1945 yılının Mart ayında Hollanda’nın hürriyetine kavuşmasından iki ay önce Bergen-Belsen
kampında öldü.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp