Dünya 1945

Temmuz – Ekim 1945 – Fransa’da Mareşal Petain ve eski başbakan Laval Almanlar’la işbirliği yapmak suçundan idama mahkûm edildi

Fransa’nın kurtulmasından, yeni hükümetin ve düzenin kurulmasından sonra, ünlü mareşal Petain ve onun başbakanı Pierre Laval, yargılanarak idama mahkûm edilmişlerdir.

Mareşal Petain
Mareşal Petain

Birinci Dünya Savaşının kahramanlarından olan Petain 89 yaşındadır, Cumhurbaşkanı seçilen General De Gaulle tarafından onun İdamı müebbet Hapse çevrilmiştir.

Fakat Pierre Laval İçin verilen idam hükmü İnfaz edildi. Mareşal, savunmasında şunları söylemiştir: “…Ben nüfuzumu ve otoritemi, Fransız halkına kalkan olmak, onu korumak için kullanmış bulunuyorum… Dört yıl boyunca, bıçak boğazıma dayalı olarak, Fransa’yı ayakta tuttum. Fransa acılar içinde, ama hayatta kaldı. Bütün yaptıklarım Fransa’yı ayakta tutmak içindi. Fransa’nın daha çok ölü vermemesi, daha çok ıstırap çekmemesi, şehirlerinin tahrip edilmemesi içindi…”.

 

 

Pierre Laval
Pierre Laval

Başbakan Laval İse uzun savunmasını şu sözlerle özetlemiştir: ”… Bugün bu suçlu sandalyesinde oturmamın sebebi, olacakları açıkça gördüğüm içindir. Ben savaşı önlemek istedim. Yeni bir vahşetti, toplu kıyımı, memleketin baştan başa kan gölü haline gelmesini önlemek için Hitler’le, Go- ering’le, Mussolini, Papa ve Stalin’le görüştüm. Gerekseydi bu uğurda şeytanla bile görüşürdüm…”.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp