03 Kasım 1921 – Mustafa Kemal Paşa’dan Pierre Loti’ye teşekkür mektubu

03 Kasım 1921 - Mustafa Kemal Paşa'dan Pierre Loti'ye teşekkür mektubu

Ünlü yazar ve Fransız Akademisi üyesi vefalı bir Türk dostudur. Türk tarihinin karanlık günlerinde Fransa’nın en büyük gazetelerinde daima Türkleri savunmuş, haklı olduklarını ispatlayarak haykırmıştır.

TBMM hükümeti ile Fransa arasında Ankara barışı imzalandıktan sonra TBMM ona bir halı hediye etmeye karar vermiş ve bu vesile ile Mustafa Kemal Paşa, Türkiye’nin Fransa temsilcisi Ferit Bey ile aşağıdaki mektubu da göndermişti. Aslı Fransızca olan bu mektupla hediye halı, temsilcimizin eşi Müfide Ferit tarafından 26 Aralık 1921 günü Pierre Loti’ye teslim edilmiştir.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi, temsilcisinin Paris’e gitmesinden yararlanarak, Türkiye’nin büyük ve asil dostuna karşı beslediği duyguları, minnet ve şükranı tekrar belirtmeyi kendine bir borç bilmiştir. Tarihin en karanlık günlerinde sihirli kalemiyle daima Türk milletinin hakkını teyit ve müdafaa etmiş olan büyük üstat için, Türk milletinin beslediği derin, sarsılmaz sevgi hislerine. Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen erkeklerimizin yetim bıraktığı kızlarımız tarafından gözyaşları arasında dokunmuş olan bu halı tanıklık edecektir. “Naçiz kıymeti, delâlet ettiği mânâdan ibaret olan bu hediyemizi, haksever ve mert Büyük Fransız’a beslediğimiz şükran hissinin bir delili olarak telakki ve kabul buyurmanızı rica ederiz.”

3 Kasım 1921 ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Başkomutan Gazi Mustafa KEMAL’

Pierre Loti, asıl adı Louis Marie Julien Viaud (14 Ocak 1850 – 10 Haziran 1923), Fransız romancı. Pierre Loti isminin yazara, kimi kaynaklara göre öğrencilik yıllarında; kimi kaynaklara göreyse, 1867 yılında yaptığı Okyanusya seferi sırasında, Tahitili yerliler tarafından verildiği söylenir. “Loti”, egzotik iklimlerde yetişen egzotik bir çiçeğin ismidir.

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp