Türkiye 1946

21 Temmuz 1946 – Türkiye’de muhalefetli ilk tek dereceli seçim

Memleketimizde bugün muhalefetin de katıldığı ilk tek dereceli seçim yapıldı ve iktidarı da, muhalefeti de memnun etmeyen bir sonuç alındı.

Demokrat Parti, teşkilâtlanmasını tamamlayamadan girdiği bu erken seçime bütün illerde aday çıkaramadı. Toplam 465 milletvekilliği için yalnız 273 aday gösterebildi. DP’nin aday göstermediği (seçime katılmadığı) 16 il şunlardır: Çorum, Kırşehir, Niğde, Malatya, Gümüşhane, Rize, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Bitlis, May, Ağrı, Kars, Van ve Hakkâri.

Partilerin kazandığı milletvekilliği sayısı da şu şekilde açıklandı: CHP 395; DP 66; Bağımsızlar 4.

Şu oniki ilde demokratlar kazandılar. Edirne, İstanbul, Çanakkale, Muğla, Burdur, Afyon, Bilecik, Bolu, Kastamonu, Sinop, İçel, Kayseri. Seçim çok heyecanlı bir hava içinde geçti ve birçok ilde vatandaş, devlet görevlilerinin büyük baskısı altında kaldı. DP yöneticileri şikâyetlerini basın yoluyla şu şekilde yansıttılar. “Hemen bütün memlekette dün tazyikler birden bire artmış, son hadde ulaşmıştır. Bazı yerlerde seçim mazbataları da değiştirilmiştir. Seçim Kanunu, istenen teminatı sallamamıştır… ’’Gerçekten de DP merkezine ve gazetelere, memleketin birçok yerinden, hile yapıldığına dair telefon ve telgraf gelmektedir. Bu seçime şimdiden ‘‘Dürüstlüğünden kuşku duyulan bir seçim” deniyor.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp