Dünya 1922

Temmuz-Kasım 1922 – Mussolini iktidarda

İtalya Kralı Victor-Emanuel, hükümet kurma görevini faşistlerin lideri Benito Mussolini’ye vermiştir.

Sosyalistlerin başlattığı veya yaygınlaştırdığı grevler ülkeyi ekonomik bakımdan çökertebilecek boyutlara ulaşınca, faşistler, bunun üstesinden gelemeyen hükümeti tehdit etmeye başlamışlardı.

Savaştan epeyce sonra kurulan faşist teşkilat kısa zamanda gelişmiş ve on binlerce taraftar toplamıştı. Hükümetin ve siyasi partilerin çaresizliği, güçsüzlüğü karşısında, faşistler, “grev kırıcı organize kuvvetler” olarak göründüler. Kuvvet gösteriş niteliğinde mitingler de yapmakta, iktidara gelmek istediklerini bağıra çağıra söylemekte idiler.

Tarafları üniforma şeklinde kara gömlek giydikleri için “Kara Gömlekliler” olarak da anılan faşistler 24 Ekimde Napoli’de yaptıkları bir gösteriden sonra Roma’ya yürümeye, kuvvet gösterisi yapmaya karar vermişlerdi. Her taraftan gelen Kara Gömlekliler’in  atılmasıyla yapılan bu yürüyüş büyük bir düzen ve disiplin içinde gelişti. Başbakan Facta Roma’nın savunması için askeri tedbirlere başvurmak istemiş, ama kral yukarıda da dediğimiz gibi, güç durumu atlatmak için Mussolini’yi başbakan yapmayı tercih etmişti Mussolini, başbakan olunca, Kara Gömlekliler hiçbir engelle karşılaşmadan yine disiplin içinde, Roma’ya girdiler, artık iktidar onların.

Uzun süren hükümet bunalımı ve tırmanan faşizm sonucunda Benito
Mussolini iktidara geldi (31 Ekim)

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp