Türkiye 1950

17 Ekim 1950 – Türk Tugayı Kore’de

4500 askerden oluşan ve Birleşmiş Milletler emrinde, Güney Kore’yi komünistlere karşı savunmak için savaşacak olan Türk Tugayı bugün Kore’ye ulaştı ve törenle karşılandı. Tugay, 25 Temmuz’da BM emrine verilmişti.

31 Ekim : Japonya’da Müttefik İşgal Kuvvetleri ve Uzak-Doğu Birleşmiş Milletler Başkomutanı General MacArthur, Türk Tugayı’nın Kore’ye gelmesi münasebetiyle Türk Milleti’ne aşağıdaki mesajı gönderdi:

Türk Milleti’ne,

Douglas Mac Arthur
Douglas Mac Arthur

Birleşmiş Milletler safında yer alan Türk Askerî Kuvvetleri’yle işbirliği yapmaktan büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyorum. Türkler’in ananevî cengaverliği ve geçmiş tecrübelerine güvenerek Türk askerinin muharebe tekniğindeki liyakatinden ve örnek cesaretinden şüphe etmiyorum. Türk askeri hakkındaki takdir duygularımın Kore’de daha ziyade artacağından eminim. Birliğimize katılan bu muazzam kuvvetín bana, Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkani ve dünyanın en büyük askerî liderlerinden biri olan Kemal ATATÜRK ile yakın dostluğumu hatırlatmış olmasından sonsuz bir haz duyuyorum. Bu mesajımın Türk Milleti’ne, Hürriyet Gazetesi vasıtasıyla duyurulmasını Mister Hikmet Feridun Es’ten rica ederim.

Japonya’da Müttefik İşgal Kuvvetleri ve Uzak-Doğu’da Birleşmiş Milletler Başkomutanı Douglas Mac Arthur

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp