Dünya 1947

19 Ocak 1947 – Polonya Köylü Partisi seçimlerin iptal edilmesini istiyor

“Oy verme işlemlerinde gizlilik sağlayamamıştır” diyen Stanislav Mikolajczyk, partisinin yıpratıldığını ileri sürüyor.

Polonya Köylü Partisi lideri Stanislav Mikolajczyk, Yalta Antlaşması’nda öngörüldüğü gibi Hür ve kısıtsız” olmaması sebebiyle ülkesinde ki genel seçimlerin iptal edilmesi gerektiğini bildirdi.

 Oy verme işlemlerinde gizlilik sağlanmadığını söyleyen Köylü Partisi lideri, kendi partisinin gözlemcilerinin de engellendiğini belirtti. Mikolajczyk ayrıca partisini yıpratmak için başvurulan garip bir metottan şikayet etti. Köylü Partisi seçmenlerine, partilerinin imzasıyla gönderilen bir telgrafta, liderlerinin bir uçak kazasında öldüğü duyurulmuştu.

İngiliz gözlemciler de seçimlerin baskı altında yürüdüğünü, her safhasında hileye başvurulduğunu ve sonuçların halkın isteği doğrultusunda çıkmayacağını haber veriyorlar. Sonuçta Komünist Parti hakimiyetinde bir hükümet kurulacağını hiç şüphe yok
ABD de seçimlerin hileli olduğunu söyleyerek kınadı ve bunun ciddi iç ve dış meselelere yol açacağını belirti. İngiltere, Polonya’daki seçimlerin baskı altında yapıldığı gerekçesiyle olayı Birleşmiş Milletler nezdinde protesto edecek.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp