Dünya 1946

20 Ocak 1946 – De Gaulle istifa etti

Fransa Devlet Başkanı De Gaulle istifa dilekçesinde “Milletin temsilcileri bir araya geldikleri zaman benim görevimin biteceğini her zaman düşündüm ve söyledim” dedi.

De Gaulle

İkinci Dünya Savaşı’nda, Mareşal Petai’in Fransa’yı Almanlara teslim etmesine karşı çıkan, işgal edilmiş ülkesinin dışında “Hür Fransa Cephesi”ni kuran ve sonunda Fransa’yı müttefiklerin zaferine ortak eden General De Gaulle, bugün devlet ve hükümet başkanlığından istifa etmiştir.

De Gaulle İstifa dilekçesinde özetle şunları söylüyor: “… Milletin temsilcileri bir araya geldikleri, siyasi partiler sorumluluklarını huzur ve güven ortamı içinde yerine getirme imkânına kavuştukları zaman, benim görevimin biteceğini her zaman düşündüm ve söyledim…” Fakat generalin, o huzur ve güven ortamının geldiğine tam olarak inandığı İçin çekildiğini sanmak doğru değildir, istifasının asıl sebebini açıklamıyor. Ama yine de şu sözler onun bazı temsilcilerle uyuşmazlık içinde olduğunu çok İyi belli etmektedir: “…Aramızdan bazıları ile bizi ayıran nokta, genel olarak hükumet etme kavramıdır; hükümetin milli temsil ile. Meclisle, ilişkileri hususudur (……) size açıkça ve vicdan huzuru içinde şunu söylemek isterim ki, eğer hükümetin otoritesini, şeref ve haysiyetini, saygınlığını ve sorumluluğunu her şeyin üzerinde tutmazsanız, er veya geç, kendinizi pişman olacağınız bir durumda, acı gerçeklerle yüz yüze bulursunuz…”

General De Gaulle’ün ‘‘Colombey Les Deux Egllses” kasabasındaki evinde ikamet edeceği öğrenilmiştir. Fransız Meclisinde komünistler hükümet başkanlığını istiyor, diğer partiler de buna şiddetle karşı çıkıyor. Bu durumda seçimlerin yenileneceğine kesin gözle bakılıyor.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp